2 Şubat 2012 Perşembe

Cinéma

              


 
                                    Nuovo Cinema-Paradiso fragman için tıklayınız.

Üç dört gündür film izlemiyorum. Böyle zamanlar çok nadir olur. Ya çok meşgul ya da çok mutluyumdur ve bu yüzden sakinleşip film izleme fırsatı bulamıyorumdur. Bu sefer ikisi de değil. Belki zaman-mekan uyumunu sağlayamama, belki de film izleme keyfimin bireyselleşmesidir. Bu öyle bir bireyselleşme ki sinemada kalabalıkla izlediği filmden keyif almayıp, kendi bilgisayarının sinemadaki beyazperdeyle karşılaştırılamayacak kadar küçük olan o ekranına astigmat gözlerle bakmak kadar bireysel bir eylem haline gelmiştir. Film izlemedeki bu bireysellik oldukça keyifli olmakla birlikte bir o kadar da film sonrasındaki paylaşım için yalnızlığı getiren hazin sondur. Bazen film izleme eylemini eve çağırdığım ve film zevklerimizin az çok uyuştuğu arkadaşlarımla yapıyorum. Evet onlarla ayrı bir güzel oluyor. Ama sanki filmi dışarıdan iki gözle değil de onun da dışında daha uzaktan bir yerden film izliyormuşum duygusu yaratıyor ben de. 'Filmin içine' girememe derler ya, hah işte öyle bir şey oluyor bende.İzlemeyi en çok istediklerim, merak ettiklerim, kimseyle izlemek istemeyerek bencilce odamda tek başıma; kahvem ve bu soğuk günlerde battaniyemle bir bütün olarak izlediğim filmler, hele onlar hiç paylaşamadıklarım.

İzlenecek filmler listelendi, indirildi, arşivlendi ve uygun zaman ve mekanı beklemekteler.


3 Kuş Sesleri:

nuovo cinema paradiso. listeye eklendi. "İzlemeyi en çok istediklerim, merak ettiklerim, kimseyle izlemek istemeyerek bencilce odamda tek başıma; kahvem ve bu soğuk günlerde battaniyemle bir bütün olarak izlediğim filmler, hele onlar hiç paylaşamadıklarım." cümlesine de tüm kıskançlığımla katılıyorum. :)

sinema sevgisini ya da film çekme arzusunu anlatan filmleri ayrı bir seviyorum sanırım. hatta bu konuda en çok sevdiğim filmlerden biri de "solino". belki izlemişsindir. aa tabi "karpuz kabuğundan gemiler yapmak"ta var. onu da unutmamak gerekir değil mi? :)

aha "solino" o iyi cidden yahu. onun müziklerini de dinlemeli.