7 Kasım 2012 Çarşamba

Aşk Yaması - Aşk.01.v03

Aşk.01.v03, GOoDGAME tarafından ilk defa geçtiğimiz milyar yıllarda piyasa sürülmüş Yaşam adlı oyun için geliştirilen bir yama. Yaşam adlı oyuna insan karakterinin eklendiği son sürümün yetersiz kalması üzerine geliştirilen versiyonda insan karakterlerimiz birbirine olağanüstü duygular besleyebiliyorlar. Bu sayede “berserk attack”* modunda anlamlandırılamayan aşırı tepkiler geliştirebiliyoruz. Bu yazıda Yaşam’ın ilk çıktığı tarihten Aşk.01.v03 yamasının sürüldüğü tarihe dek kısa bir yolculuk yapıp ardından yamanın oyun üzerindeki etkisini inceleyeceğim. Devam etmek isteyenler aşağıdan buyursun.

***

İlk çıktığında prokaryotik hücre karakterlerinin yer aldığı Yaşam, sağlam senaryosuyla ön plana çıkarken aksiyon alanında sınıfta kalmaktan kurtulamamıştı. Yaratılan dünyada bir nevi gözlemci olarak dolaşabiliyor ancak gelişen olaylara –gök taşı düşmesi, depremler, yanardağ patlamaları vs.- pek bir müdahil olamıyorduk. 

Yapımcılar bu eksikliği fark etmiş olacaklar ki sonrasında çıkan sürümlerde aksiyon yönünden daha gelişmiş karakterleri de oyuna katarak oyunu daha dinamik hale getirdiler.

İlk başta komplike olmayan balık, kırkayak, örümcek gibi canlılar eklendikten sonra karakter sayısı hızla arttırıldı. Ancak bu durum oyun severleri bir süre oyalamaktan öteye gidemedi.

Bunun üzerine yapımcılar düşen oyun gelirlerini de dikkate alarak oyunu +16 seviyesine taşıdı ve oyuna şiddet öğesini ekledi. Bunu yaparken ekledikleri “dinazor” karakteri emellerini gerçekleştirme adına fazlasıyla yeterli oldu. Hatta o kadar fazla yeterli oldu ki oyunun fanları tarafından güç dağılımında dengesizlik oluşturduğu için eleştiriler aldı.

Yoğun eleştiriler üzerine GOoDGAME radikal bir karar alarak geliştirdiği büyük göktaşı senaryosuyla dinazorları oyundan çıkardı. Bu ilk başta fanların bir kısmını üzse de ardından gelen “insan” karakteri oyunun geleceğine dair tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı.

İnsan karakteri oyun içinde yapmak istediklerimizi fazlasıyla yerine getirmekle birlikte devamlı gelişime açıktı. Bu oyuncuların ilgisini her daim canlı tutması açısından mükemmel bir yenilikti. Ancak insan karakteriyle uzun süre level kasmanın zor olması oyunun cazibesini kaçırmaya başladı. Bunun üzerine her daim akıllı hamleler yapan yaypımcı firma, oyuna çeşitli “item”lar katarak –ateş, sivriltilebilir taş, sopa vb.- level kasma sıkıntısını da ortadan kaldırdı. Artık oyuncular daha uzun süreler oyunda kalabiliyor ve hatta şansları yaver giderse level 30’a kadar çıkabiliyorlardı.

Ancak bir süre sonra Yaşam'ın arsız kullanıcıları insan karakterinin senaryosunu da sıkıcı bulmaya başladılar.  Azla yetinmeye niyetleri yoktu. GOoDGAME, Yaşam oyununun kullanıcılar bazında sınıra ulaştığını fark etmesinin ardından oyun üzerinde sınırları kaldıran son radikal değişikliğini de gerçekleştirerek en başta bahsettiğim Aşk.01.v03 sürümü yayınlandı. Firma bu yama ile oyuncularına sınırsızlığı vaat etmiştir. Yapılan açıklama yeterli levele ulaşıldığında kullanılabilecek aşk özelliğinin benzersiz özellikler taşıdığı yönündeydi. Ancak sürüm yayınlandığından beri çok büyük bir kullanıcı kitlesinin bu özelliği kullanmakta sıkıntı yaşaması forumlarda uyumsuzluk sorunu yönünde entrylere yol açmıştır. Firma bu iddiaları ısrarla reddetse de forumlarda süren yoğun tartışmalar kullanıcıların yamayı yüklemelerine ve yeterli level seviyesine ulaşmalarına rağmen berserk attack moduna bir türlü geçemedikleri yönündedir.

Tüm bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırma adına sizin için bu yamayı yükleyerek ben de denedim ve hakikaten forumlarda yazıldığı gibi berserk attack moduna bir türlü geçemedim. Ancak yaptığım incelemeler sonucunda bu mod için insan karakterimizi yeteri kadar geliştirmekle birlikte oyunda yer alan tesadüfi gelişmelerin de lehimize olması gerektiği bilgisine ulaştım. Sanıyorum ki yamada herhangi bir sorun yok ancak bununla birlikte Aşk.01.v03 yamasının oldukça zor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sanırım GOoDGAME’in istediği de bu. Çünkü yalnızca %3 oyuncunun yaşadığı bu eşsiz ve olağanüstü ayrıcalığa ulaşabilmek için diğer oyun severler çıkacak yamaları ağızları açık bir şekilde bekliyorlar. Öyle ki GOoDGAME bunu da kazanca dönüştürmüş durumda. Oyunculara oyun içinde yer alan mosq bölgelerindeki kollu makinelerde gerçek parayla satın alınan coinsleri kullanarak şans seviyelerini yukarıya çekmeleri için pray yapma şansı tanıyor.

Tüm eleştirilere rağmen GOoDGAME oyuncu sayısını her yıl katlanarak arttırmakta. Son dönemlerde piyasada dolanan duyumlara göre çok yakında oyunu dünya dışında farklı platformlara da taşıyarak hem şişkin serverlarını rahatlatmayı hem de oyuna yeni bir soluk getirmeyi düşünüyorlar. Çok net bir bilgi olmamakla birlikte 21 Aralık tarihinde bu konuda şirketten bir açıklama gelebilir. Açıklama gelmesi halinde her zaman olduğu gibi yine bu sayfa üzerinden sizinle paylaşacağım. Ancak şimdi fark ettim ki oyundan bu kadar çok bahsedince oynama isteğim gelmiş. Yazıyı burada sonlandırıp Taksim’e çıkıyorum. Ama önce bir Süleymaniye’ye uğrayıp pray kasayım. Kaçtım ben. Oyunlu günler siz sevgili oyun severler…


*berserk attack: kişinin gündelik hayatta başkaları tarafından sınırları zorlanarak itildiği davranış biçimi.

0 Kuş Sesleri: