16 Mayıs 2015 Cumartesi

İstatistiklerle Survivor All Star ve Ada Konseyi


Survivor AllStar tüm hızıyla devam ediyor ve neredeyse seçimlerden daha çok konuşuluyor. Bunda Acun Ilıcalı’nın haftanın dört günü gösterilen yarışmayı artık çarşamba gününe de taşıyarak beş güne çıkarmasının da etkisi büyük. Sanki geriye kalan iki gün Survivor İzni’ne dönüştü. Sosyal medya ve internette AllStar olmasının da etkisiyle büyük bir hayran kitlesi var yarışmacıların. Daha önceki yarışmalardan var olan kredileri, etkileri ya da yarışma sonrasında ekranlarda v.s yer almalarının da payı fazla. Bakmayın Ünlüler-Gönüllüler diye ayırdıklarına. Aslında hepsi birer ekran yüzü ve ünlü…

YarışmacıGM%H%Genel
Ünlüler
Hakan272543.4251.9244
Doğukan232837.9745.0940
Pascal173927.3930.3530
Anıl81930.3029.6229
YarışmacıGM%H%Genel
Gönüllüler
Hilmicem391278.0876.4777
Turabi281663.7963.6363
Hasan301660.3165.2160
Bozok281656.9263.6358

6 Mayıs Çarşamba akşamı ada konseyi bir araya gelecek ve ünlüler takımından bir kişi oradan ayrılacaktı. Bu yazıyı yazdığım sıralarda ilk aday Hakan olarak görünüyordu. Dedim ki bu kadar göndermek istedikleri bu insan evladı şimdiye kadar neler yapmış! İstatistiklerle ortaya çıkaralım. Öncelikle bu istatistikler erkekler arasında olacak. Zira kızlar tarafı şu an işimize yaramıyor. Açıkçası Ünlüler Takımı Merve-Serenay-Berna üçlüsüyle şu an Gönüllüler’e karşı ezici bir üstünlük kurmuş durumdalar. Özellikle Merve Oflaz gibi zayıf bir yarışmacının gidişi istatistiklerini epey bir yukarıya çıkarıyor. Bu yüzden Ünlüler Takımı adına yarışmaları kazanmalarında en büyük etken erkeklerin gösterdiği/göstereceği performanslara bağlı kalıyor. Niye? Çünkü kadınlar zaten iyiler eğer erkekler oyun alabiliyorsa Ünlüler’in şansı artıyor. Öte yandan diğer takım için durum biraz daha karmaşık.
Gönüllüler takım olarak daha iyiler. Hilmicem’in üst düzey performansı kesinlikle takımı bir tık öteye taşıyor. Diğer yandan Turabi de rakip takıma karşı fazlasıyla üstün. Hasan ve Bozok için ise rakipleriyle daha denk olduklarını söyleyebiliriz. Sahra-Begüm-Nadya üçlüsü genel olarak zayıflar. Fakat Ünlüler Takımı’nda Pascal ve Anıl’a oranla daha fazla kazanma oranları takım olarak önde olmalarını sağlıyor. Bunun en büyük sebebi de genel olarak güçlü olan Ünlüler Takımı’ndaki kadınların beceri isteyen yarışmalardaki başarısızlıkları. Özellikle Ünlüler takım halinde atışlarda yokları oynuyorlar. Fakat Ünlüler Takımı’nın kızları daha hızlı oldukları için bu açıklarını kapatabiliyorlar. En azından daha çok deneme yaparak oyunları alıyorlar fakat erkekler için bunu söylemek mümkün değil. Ünlüler takımının en iyi atıcısı olabilecek Pascal hep hızından dolayı geride kalıyor ve kaybediyor bu tür atış oyunlarını. Evet, çok fazla konuştum ama bu açıklamayı yapmak gerekiyordu.

Yazının konusu bütün erkeklerin performansına dayalı olacak demiştim. Yukarıda 5 Mayıs 2015 tarihi itibariyle sitede yarışmacıların birbirleriyle oynadıkları oyunların istatistikleri var. Hakan’ın ilk aday olması vesilesiyle onun şimdiye kadar ne yaptığını görelim.

İstatistik açıklamasını da yapayım hemen. G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, %: Şu an adada olanların birbirleriyle olan yüzdeleri ve H%: İki takım için Hakansız veya Hilmicemsiz oranlar. Galibiyet ve mağlubiyetler de H% ile orantılıdır. Genel: Şimdiye kadar yaptıkları yarışmaların oranları.

 İlk olarak Ünlüler Takımı erkekler olarak zaten başarısızlar bunu biliyoruz. Fakat bunda en büyük etkenin rakip takımda Hilmicem gibi bir yarışmacının olduğunu söylemek gerek. Ünlüler Takımı’nın Bozok-Hasan-Turabi üçlüsüne karşı istatistiklerini yukarıda görebilirsiniz.

 Hakan’la başlayalım. Ünlüler Takımı adına en iyi erkek yarışmacı kesinlikle kendisi. Hilmicem’le veya onsuz bir şey değişmiyor fakat Hilmicem’e karşı performansı %43.42’yken onu dışarıda bıraktığımızda %52’e yaklaşıyor. Bu da demek oluyor ki dört oyundan iki tanesini alma potansiyelinden, dört oyundan ikisini kesin alıra doğru bir başarısı var. Neredeyse %9’a yakın bir sıçrama söz konusu.

Doğukan, Hakan’ın hemen ardından geliyor. Her üç oyundan birini garanti alır dediğimiz Doğukan Hilmicem’le oynamasa bunu dört oyundan ikisini alacak potansiyele çıkarıyor. Evet, Hakan potansiyeli aşarken, Doğukan sadece bir potansiyel oluşturabiliyor. %7’nin üzerinde kazanma ihtimali artıyor. Az değil!

Pascal ve Anıl’ı birlikte değerlendirmekte fayda var. Anıl sakatlığından önce de iyi bir yarışmacı değildi açıkçası. Sakatlıktan sonra daha da kötü performanslar sergiledi. Evet, sakatlığının etkisi büyük! Haliyle bu konuda diyecek bir şey yok. Fakat o zaman sen bir Survivor değilsin demektir. Öncelikle bunları geçelim. Nasıl ki adaya ayağı alçıda bir yarışmacı çağırmıyorsan, ayağı alçıda olan ve iyileşse bile tam performans gösteremeyecek olan birini oynatmak doğru değildi. Bunu da görüyoruz. Pascal ise kimi zaman iyi olsa da genel olarak kötü. İki yarışmacının da istatistikleri yukarıda görülüyor. Hilmicem’le oynasalar da oynamasalar da yüzdelerinde çok bir değişim yok. Pascal’ın %3 gibi bir artışı olurken, Anıl’ın %0.7 gibi bir kaybı oluyor. Bunun sebebi de Anıl ve Hilmicem 6 oyun oynamışlar ve ikisini Anıl kazanmış. Bu hep böyle olur muydu? Pek sanmıyorum.


Kısaca Anıl ve Pascal, her üç oyundan bir ihtimal birini kazanabilecek yarışmacılar. Düşünün üçünü de kaybedebilirler. Zira %33’ün üzerinde değiller. Tartışmasız Ünlüler’in sürükleyicisi Hakan olarak görünüyor. Dediğimiz gibi kızlar zaten aşmış durumdalar. Erkeklerden fazladan bir katkı beklediğimizde işte durum bu! Eh, sen Hakan’ı gönderebilirsin elbette. Ama takımını da düşünmek zorundasın.
Bir de yukarıdaki tabloda Gönüllüler’in Hakan’la oynamadıkları zaman ortaya çıkan performansları var. Hakan’a kötü diyenlere gelsin. Hilmicem ve Turabi, Hakan’la oynamadıkları zamanda neredeyse aynı performanstalar. Yani Ünlüler’e karşı belli bir ortalamaları var.

Hilmicem, Hakan’la oynamadığı zaman performansı %1.5 daha iyi oluyor. Bunun sebebi de Anıl’a karşı az oyun oynaması ve diğerlerine göre az fark yapması. Haliyle çok ufak ve hayali bir fark oluyor. Turabi için ise değişen bir şey yok. Bu da iki yarışmacının farkını ortaya koyuyor. Yani herkese karşı üstünler. Mesele Bozok ve Hasan’a karşı kazanmak. İşte bu noktada Hakan devreye giriyor. Hasan, Hakan’la oynamadığı zaman %60.31’den %65.21’e çıkıyor ve üç oyundan ikisini kazanma potansiyelini yükseltiyor. Hatta ve hatta Turabi’nin diğer üç yarışmacıya olan oranının üzerine çıkıyor. Diyeceğim odur ki Hakan, Hasan’ı %5’e yakın yavaşlatıyor.

Bozok için de aynı durum geçerli. Hatta daha fazlası demek mümkün. Eğer Bozok, Hakan’la değil de diğer yarışmacılarla oynasaydı, Turabi’yle aynı oranı yakalıyordu. Yani Turabi ve Bozok, Anıl-Pascal-Doğukan üçlüsüne karşı aynı oranda oyun kazanmışlar. Bozok, Hakan’a karşı 9 oyun alırken 12 kere kaybetmiş. Büyük bir fark gibi görünmese de Ünlüler Takımı’nda Bozok’a karşı üstünlük kuran tek yarışmacı Hakan! Yani Hakan, Bozok’u %7’ye yakın bir oranda yavaşlatıyor.

Bu paragrafı elemenin gerçekleştiği sıralarda yazıyorum. Yani sonuç belli Serenay birinci oldu ve Pascal’ı potaya çıkartarak onun elenmesini sağladı. Görülen o ki Pascal çok rahatlamış. Berna’nın üzüntüsüne diyecek bir şey yok. Ünlüler Takımı adına bundan sonra bir şey değişmeyecektir. Ha Pascal, ha Anıl! Hatta ve hatta Anıl oynamazsa işleri daha da zorlaşabilir. Zira Gönüllüler hem oyuncu değiştirme avantajına sahip olacaklar hem de Hilmicem ve Turabi’yle kazanmaya daha yakın olacaklardır oyunlarda. Eh sayı azaldıkça işler de zorlaşıyor. Fakat Ünlüler’de giden Doğukan ya da Hakan olsaydı o zaman işler daha da kötü olabilirdi. Zaten şimdiye kadar istatistiklerde de görüldüğü üzere Pascal’ın gitmesi takım adına en doğru şey oldu. Bundan sonra ne olacağını göreceğiz.

Şunu da söylemek isterim kii adada neredeyse hiç kimseyi desteklemiyorum. Buna performans ve adaya katkı olarak denge sağlayan Doğukan da dâhil. Hasan’ın politik hale gelmeye başlayan birincilikleri ise bana çok suni ve yapay geliyor. Özellikle son dönemde malum ortamlarda da konuşuldu üzere “dedikodu” yapma oranı gün be gün artıyor. Merve Aydın ve Anıl bu konuda zaten birinciliği kimseye kaptıracak gibi değiller. Serenay ise oldukça abarttı. Hassasiyet ve üzülme durumundan işi inada bindirdi ve bu kendisini ister istemez itici bir hale getiriyor. Turabi sessiz bir şekilde köşesine çekilmiş durumda. Bozok’sa çoktan belli olduğu üzere gidici sadece Nadya’dan önce mi sonra mı? Orası belirsiz. Sahra’ysa biraz daha ılımlı ve performansını arttırmaya başladı gibi. Begüm’se elenme telaşının ardından gelen hırsla gösterdiği performansın altına düşmeye başladı bile. Berna ve Pascal ikilisine sadece gülüyorum. Berna performansıyla takıma büyük katkı sağlıyor fakat hal ve hareketleri sıfırın altında. Pascal her anlamda etkisiz eleman. Hilmicem’e diyecek bir şey yok. O da yalnızlaşmaya başladı. Biraz ortamın zıpırı gibi takılıyor. Pek umursamıyor ama yarışmalarda gösterdiği performansla kazanmayı en çok hak edenlerden. Hakan’a da söyleyecek pek bir şey yok. Bir sinsilik var ama diğerlerine kıyasla adada melek gibi kalıyor. Belki de başka bir şeydir. En azından itici değil ama bu haliyle işi zor. Biraz daha az konuşsa ve ılımlı olsa bambaşka bir hal alabilir yarışma onun için. Söyleyeceklerim bu kadardır. Hakan’a laf edenler önce kendi performanslarına baksınlar. Gönüllüler’de yatıp kalkıp Hilmicem’e dua etsinler. Yoksa şimdiye kadar aldıkları oyunların çoğunu Ünlüler’e kaptırmışlardı ve belki de sayıca daha azlardı.

Bu yazı daha önce ekranella.com'da yayınlanmıştır.

0 Kuş Sesleri: